İGTOT Camisi Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Başakşehir müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tayip Tanrıkulu ve davetliler katıldı.

İGTOT Cami i imam hatibi Ramazan Arıkboğa’nın Kuran-ı Kerim Tilavetinden sonra, İGTOT Başkanı Karlı yaptığı konuşmada şunları söyledi; ‘’Ramazan- ı Şerif in müjdecisi olan Berat kandilimizi idrak ettiğimiz bu önemli gecenin sabahı olan mübarek ilk Cuma günü, camimizin açılışını siz kıymetli misafirlerimiz, üyelerimiz ve mahalle sakinlerimizle gerçekleştirmekten dolayı çok mutluyuz. Bu güzel sitemizin, içinde yer alan camimizde yapacağımız tüm ibadetlerin kabul olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Önemli ve hayırlı bir gün olan berat gecemizi idrak etmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda Çanakkale zaferinin’ de 107 yıldönümünü de, böyle güzel bir günde kutlamaktayız. Tüm şehitlerimizi rahmetle anarken, yine bu güzel güne damgasını vuran ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ve açılış gerçekleştirilen dünyanın en büyük köprüsü, ülkemizin gurur kaynağı , 1915 Çanakkale köprüsünün de  ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ederim. Cumamız ve çarşı camimiz hepimize mübarek ve hayırlı olsun.

Burada camimizle ilgili teknik bilgileri de sizinle paylaşmak istiyorum: Sitemiz 321 dönüm kullanım alanına sahip,1125 bağımsız bölümden oluşmaktadır.70.000 metre kare kapalı alanına sahip Avrupa’nın en büyük ve en modern çarşısıdır.

Sitemizi 30 Ağustos 2021 tarihinde teslim alınmış olup, bu tarihten itibaren de taşınmalara başlanmıştır.

Bugün itibariyle sitemize taşınan firma sayısı 263, taşınan dükkan sayısı ise 433 tür. Halen çalışma yapan firma sayısı ise 100 dür.

Camimizin arsa alanı 2.134 metre kare, inşaat alanı ise 753 metre kareden oluşmaktadır. Ayrıca, camimizin avlusu 1.173 metre kare olup, iç kapasitesi ise,  bir tanesi asma kat olmak üzere iki kattan oluşmaktadır. Cemaat sayısı ise 2.200’dür’’ dedi.

Daha sonra Kaymakam Turan ve müftü Şenoğlu günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaparak; ‘’ İGTOT camisinin cemaate hayırlı olmasını dileyerek başta başkan Mustafa Karlı olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz’’ dediler.

Ayrıca bu cuma gününün üç önemli değeri bir arada bulundurmanın önemine de dikkat çeken Kaymakam Turan ve Müftü Şenoğlu ’’Çanakkale zaferi günü dolayısıyla şehitlerimizi rahmetle anıyor ve yine böyle bir günde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle yapılan ve hizmete sunulan dünyanın en büyük Çanakkale köprüsünün, ülkemize ve vatanımıza hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz’’ dediler.

Aynı gün İGTOT camii alanı içerisinde yer alan Mihrizade baklavacısının açılışı da Başakşehir Kaymakamı Uğur Turan, Başakşehir Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tayip Tanrıkulu ve İGTOT Başkanı Mustafa Karlı tarafından gerçekleşti.